Tudta, hogy van olimpiai érmet nehezebb nyerni, mint aranyat?

Az olimpiai játékokon való részvétel a legtöbb sportoló álma, de az érem bevitele bonyolult. Nem mindenki olyan, mint Michael Phelps, akinek közel 30 érme van, és nyolc aranyat nyert egy kiadásban (Peking 2008). De tudta, hogy sokkal nehezebb olimpiai érmet nyerni, mint az aranyérmet?

Ez a Pierre de Coubertin-érme, amelyet annak a franciának neveztek el, aki 1894-ben alapította a modern kor olimpiai játékát, két évvel azelőtt, hogy az első kiadás Athénban, Görögországban zajlott. Ezt a különleges érmet azoknak a sportolóknak vagy embereknek kapják, akik jelentős mértékben hozzájárultak a sportoláshoz, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) legnagyobb tiszteletének tekintik.

Nézze meg a 4 figyelemreméltó nyertest:

1. Hosszú fény - 1936

Az érmet csak 1964-ben, poszthumálisan ítélték oda a német hosszúugró Luz Longnak. Az országának, Hitler idejének németországi olimpiáján Long segített az amerikainak Jesse Owensnek, a riválisnak, aki egyik legjobb barátja lett, és értékes tippet adott az atléta számára az arany megnyeréséhez.

Owens, fekete sportoló, kétszer szenvedett: mind Hitler diszkriminatív beszéde, mind az Egyesült Államokban az akkoriban zajló faji üldöztetés miatt. Az alkalommal négy olimpiai aranyat nyert, messze a német diktátor bólintást nyerve. De Franklin Roosevelt elnök még egy táviratot sem küldött, ami Jesse Owens-t nagyon sértette.

Luz Long már csak az ezüsttel volt a távolugrásban. Hét évvel később, a második világháború alatt harcban ölték meg, 30 éves korában. Noha ez egy gyönyörű történet, sokan úgy vélik, hogy azt találták ki, mivel Long "fehér fölényét" mutatná azáltal, hogy tanácsot ad az "alacsonyabbrendű" fekete sportolónak.

Luz Long és Jesse Owens

2. Eugenio Monti - 1964

A „Repülő vörös hajú” néven Monti Olaszország egyik legjobb téli sportolója volt. Az 1964-es Innsbrucki Olimpiai Játékok során a bronzok elnyerésével a sporttörténelemre tette a nevét. Az első a dupla szánban zajlott: a döntő előtt a brit Tony Nash és Robin Dixon szétzúzták szánjukat, és nem tudtak részt venni. Monti kölcsönvett egy csavart a saját szánjáról, és látta, hogy az ellenfél nyeri az aranyat.

Miután sok kritikát kapott az olasz sajtó részéről, Monti válaszolt: "Nem nyertek, mert adtam egy csavart, mert nyertek, mert gyorsabbak voltak." Aztán a szánkói csapat döntőjében újabb nagylelkűség történt: a kanadai csapat megsérült a szántengely, Monti és az olasz mechanikus segítsége nélkül nem tudtak volna versenyezni. Kanada végül arany, Olaszország pedig bronz. Olimpiai szelleme miatt Monti Pierre de Coubertin-érmet kapott.

Eugenio Monti

3. Lawrence Lemieux - 1988

A kanadai hajósoknak valódi esélyük volt a kitüntetésre az 1988. évi szöuli olimpián a finn osztály versenyén. A hét verseny ötödik szakaszában Lemieux a második helyezett volt az egyéni versenyen, amikor megpillantotta a szingapúri duót, akik ugyanabban az időben versenyeztek, összeomlottak és a tengerbe zuhantak.

Kettő gondolkodás nélkül Lemieux elhagyta az utat és Joseph Chan és Siew Shaw mentésére ment. A tenger akkoriban nagyon durva volt, és mindkét sportoló megsérült. Ők megmentették életüket és megvárták, amíg megérkezik a hivatalos mentőcsomag, mielőtt visszatért a saját versenyére, a 22. helyezettre. A dobogóra nem került sor, de a NOB legmagasabb kitüntetését Lemieux kapta.

Lawrence lemieux

4. Vanderlei Cordeiro de Lima - 2004

Athénban, Vanderlei 7 km-rel vezette a férfi maratont, kb. 30 másodperccel a következő atléttól. Cornelius Horan volt ír pap azonban ugrott a tömegből és megtámadta a brazilokat, és leütötte. Vanderleit egy görög rajongó segített felkelni, ám hét másodperc alatt elvesztette.

Annak ellenére, hogy visszatért a versenyre, a félelmet és az idő pazarlását Vanderlei koncentrálta, aki a maratont a bronzérmével fejezte be. Mivel a verseny kimenetele még akkor is bizonytalan, ha a támadás nem történt meg, a NOB nem változtatta meg a dobogót, hanem Vanderlei-nek Pierre de Coubertin érmet ítélte oda. A 2016. évi Rio Rio Olimpiai Játékokon a futót úgy választották, hogy megvilágítsa a máglyát.